Kosmiczne wyniki NVIDIA
W dniu wczorajszym cały świat czekał na kwartalne wyniki „kreatora świata” sztucznej inteligencji tj. Nvidia Corp. Większość widzi w tej spółce Game Changer(a) dalszej hossy na amerykańskim rynku technologicznym. Pytanie czy Nvidia sprosta oczekiwaniom krążyło w środę na Wall Street od samego rana. To pytanie skłoniło wielu inwestorów do oglądania raportu finansowego za IV kwartał 2023 r., jakby był to najważniejszy mecz Super Bowl. Gigant półprzewodników, którego chipy stanowią podstawę generatywnej sztucznej inteligencji, przed publikacją wyników za czwarty kwartał kazał nawet analitykom Goldman Sachs nazwać ją „najważniejszą spółką na planecie Ziemia”. Ostatecznie dyrektorowi generalnemu Jensen Huang(owi) udało się spełnić wygórowane prognozy.
Nvidia osiągnęła przychody za pierwszy kwartał w wysokości 22,1 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 265% w porównaniu z rokiem ubiegłym, w porównaniu z konsensusem analityków zakładającym wzrost o 240% do 20,6 miliarda dolarów. Skorygowany zysk na akcję również wzrósł o 765% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 5,15 USD na akcję, w porównaniu do konsensusu prognoz na poziomie 4,64 USD. Marże brutto, kluczowy wskaźnik rentowności, nadal rosły w obliczu boomu na sztuczną inteligencję, osiągając w kwartale 76,7%.
Przed publikacją raportu akcje Nvidii gwałtownie spadły, ale już po publikacji wyników kiedy dane zostały przeanalizowane ich kurs wzrósł o ponad 10% w handlu posesyjnym. Dodatkowo J. Huang, który jest także współzałożycielem Nvidii, stwierdził w oświadczeniu, że zyski stanowią dowód, że „przyspieszone przetwarzanie komputerowe i generatywna sztuczna inteligencja osiągnęły punkt krytyczny” „Popyt rośnie na całym świecie, we wszystkich firmach, branżach i krajach” – dodał, obiecując, że „nadchodzący rok przyniesie duże partie nowych produktów z wyjątkowymi innowacjami, które pomogą napędzać branżę AI”.
Warto podkreślić, że także przyszłe prognozy Nvidii, które uważnie obserwowano pod kątem dowodów na skokowy rozwój w sztucznej inteligencji, również wypadły powyżej oczekiwań. Zarząd Nvidia prognozuje przychody w wysokości 24 miliardów dolarów w pierwszym kwartale 2024 r. w porównaniu z prognozami analityków na poziomie 22,5 miliarda dolarów.
Nie przypadkiem więc po wynikach analitycy byli uradowani i świętowali sukces Nvidii. Przeważała argumentacja, że Huang potwierdził swoją pozycję „ojca chrzestnego sztucznej inteligencji”. „Rewolucja sztucznej inteligencji już nadeszła” – powiedział Ives. Gene Munster, doświadczony analityk technologiczny i partner zarządzający w Deepwater Asset Management, argumentował, że to dopiero początek wielu „fal” sztucznej inteligencji, które spowodują wzrost akcji Nvidii.
Długoterminowo wzrost akcji zostaje nienaruszony – firma prężnie się rozwija pomimo niekorzystnego środowiska politycznego w postaci chińskich ograniczeń. Dzieje się tak dlatego, że wciąż Nvidia znajduje się na początku pierwszej fali infrastruktury AI, sprzedając produkty hiperskalowcom i start-upom zajmującym się sztuczną inteligencją”.
Naszym zdaniem wyniki Nvidia są także potwierdzeniem siły obecnej fali wzrostowej w sektorze spółek technologicznych. W tym kontekście zwracamy wszą uwagę na jeden z funduszy z oferty Profitum tj. Skarbiec Spółek Wzrostowych, który wśród dziesięciu największych pozycji portfela posiada także akcje spółki Nvidia.