Chiny uruchamiają bodźce, które mają wesprzeć „kulejącą” gospodarkę.

Chiński bank centralny wlał dzisiaj sporo radości w serca azjatyckich inwestorów. Ale czy tylko azjatyckich? Decyzja chińskich władz zapewne będzie mieć wpływ na globalne przepływy kapitału. Zwłaszcza, że skala którą zaprezentowali Chińczycy dowodzi, iż jest to najsilniejszy pakiet środków stymulujących gospodarkę od początku pandemii Covid.

Ludowy Bank Chin zmniejszy ilość gotówki, którą banki muszą utrzymywać jako rezerwy, o 50 punktów bazowych. Dodatkowo chiński bank centralny obniży również główną stopę procentową o 0,2 punktu procentowego do 1,5%. Oprocentowanie istniejących kredytów hipotecznych zostanie również obniżone średnio o 0,5 punktu procentowego, co może przynieść pewną ulgę gospodarstwom domowym, ale może wzbudzić także obawy o rentowność banków.

Ruch ten prawdopodobnie przychodzi trochę za późno, ale lepiej późno niż wcale, zwłaszcza jeśli odniesiemy to do trudności, z jakimi boryka się chińska gospodarka zmagająca się z przedłużającym się kryzysem na rynku nieruchomości i silną presją deflacyjną. Dlatego, przy podwyższonej realnej stopie procentowej, słabych nastrojach i braku odbicia na rynku nieruchomości, Chiny potrzebują środowiska niższych stóp procentowych, aby zwiększyć zaufanie.

Jednakże z dużym prawdopodobieństwem można postawić tezę, że te bodźce mogą nie wystarczyć. Pełne ożywienie gospodarcze będzie wymagało bardziej znaczącego wsparcia fiskalnego niż skromny wzrost wydatków rządowych, który jest obecnie w przygotowaniu.

Gospodarka Chin z trudem odbija się od dna po surowych blokadach z czasów pandemii, a wcześniejsze fragmentaryczne wysiłki na rzecz wsparcia gospodarki nie zdołały zatrzymać spowolnienia, które grozi „niedowiezieniu” celu wzrostu gospodarczego. Chiński rząd dąży bowiem do wzrostu gospodarczego na poziomie około 5,0% w 2024 r., ale niektóre banki inwestycyjne, w tym Goldman Sachs, Nomura, UBS i Bank of America, obniżyły ostatnio swoje prognozy dotyczące tempa wzrostu Chin w tym roku.

Chińska gospodarka rosła w drugim kwartale znacznie wolniej niż oczekiwano, obciążona przedłużającym się kryzysem na rynku nieruchomości i obawami konsumentów o bezpieczeństwo zatrudnienia. Sierpniowe dane gospodarcze zasadniczo rozminęły się z oczekiwaniami, co sprawiło, że decydenci polityczni muszą pilnie wdrożyć jeszcze większe wsparcie. Dlatego, niewykluczone że jeszcze w tym roku dojdzie do kolejnego pakietu stymulacyjnego.

Tak na marginesie, najnowsze działania Chin wspierające gospodarkę pojawiły się po tym, jak amerykańska Rezerwa Federalna w zeszłym tygodniu dokonała znacznej obniżki stóp procentowych, co wielu analityków postrzegało jako szansę dla Chin do złagodzenia warunków monetarnych bez wywierania zbyt dużej presji na juana.

  • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
    Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
    Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
    e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
    Polityka prywatności
    Żądanie RODO
    Dla Sygnalistów
    Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.