Bitcoin Skąd wynika nowy rajd na rynku kryptowalut?

Bitcoin znów zaskakuje inwestorów. Cena Bitcoina kontynuuje serię wzrostowych sesji, dzięki czemu testuje psychologiczny opór 60 tys. dol., który ostatni raz mogliśmy obserwować we wrześniu 2021 r. Zaskakująca siła całego rynku kryptowalut to jednak zasługa nie tylko kapitału, który napłynął na rynek wraz z zatwierdzeniem funduszy ETF na BTC, ale również rekordowego apetytu na ryzyko, który rośnie od początku 2024 r. Do pełni szczęścia i niezaprzeczalnej hossy na rynku crypto brakuje zatem wyłącznie słabego dolara. Co na ten temat twierdzą analitycy?

Historyczny rekord bitcoina to 68,7 tysiąca dolarów ustanowiony w listopadzie 2021 roku. Dzisiejsza cena jest już tylko o około 13 proc. niższa od tego maksimum. Nie brakuje analityków i komentatorów, którzy spodziewają się ataku na najwyższe poziomy.

W grupie instytucji dostrzegających perspektywy dla bitcoina jest także Standard Chartered Bank, który podtrzymuje prognozę, że do końca 2024 roku cena „monety” osiągnie poziom 100 tysięcy dolarów. Według Geoffa Kendricka z zespołu banku, katalizatorem skoku ceny najstarszej kryptowaluty świata, oprócz halvingu, może być zatwierdzenie amerykańskich funduszy ETF śledzących cenę spot bitcoina.

Inny podmiot monitorując rynek crypto tj firma Matrixport sugeruje, że bitcoin może osiągnąć pułap 63 tysięcy dolarów do kwietnia 2024 roku, a następnie 125 tysięcy dolarów do grudnia tego samego roku. Powodami takich ruchów w górę miałyby być: przewidywane obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA. Matixport jest przekonany, że niezaprzeczalnie u podstaw trwającego od początku 2024 r. ruchu wzrostowego leżą argumenty dotyczące oczekiwanych w tym roku obniżek stóp procentowych. W zależności od poziomu optymizmu, rynek spodziewa się od 3 do 6 cieć, co powinno przełożyć się na powrót kapitału spekulacyjnego oraz większą zmienność. Choć i oni zwracają uwagę zbliżający się halving, czyli „przepołowienie” bitcoina.

Co to jest ten halving? Wiosną tego roku bitcoin doświadczy czwartego w swojej historii halvingu. Polega on na ograniczeniu podaży nowych bitcoinów oraz zmniejszaniu o połowę nagrody dla „górników” za wydobyte „monety”. W przeszłości halving zawsze wiązał się z rajdami cenowymi bitcoina. Istotą najstarszej kryptowaluty świata jest jej ograniczona podaż – w obiegu może być maksymalnie 21 milionów „coinów”. Dzięki temu kurs bitcoina powinien rosnąć z etapu na etap. Przyczyniać się do tego ma przede wszystkim cykliczny halving, mający miejsce co cztery lata lub co 210 tysięcy wydobytych bloków kryptowaluty.

Nagroda wypłacana „górnikom” wiosną tego roku zmniejszy się o połowę. Za każdy nowy blok będą otrzymywać 3,125 bitcoina, a nie 6,25, tak jak teraz. Teoretycznie, skoro nagroda za wydobycie bloku bitcoina i dodanie go do łańcucha, zostanie podzielona przez dwa, to cena kryptowaluty powinna podwoić się. Zdaniem wielu analityków, halving tworzy wyraźne cykle i dlatego obecna hossa może utrzymać się nawet do listopada 2025 roku.

Rynek Bitcoina nie funkcjonuje w próżni, dlatego w kontekście ostatnich wzrostów warto zwrócić także uwagę, co dzieje się na szerokim rynku akcji. W USA indeks S&P 500 z dnia na dzień poprawia nowe historyczne szczyty, a nastroje kupujących wskazują ogromny apetyt na ryzyko.

W powyższym kontekście warto zatem zwrócić uwagę na jeden z funduszy oferowanych przez Profitum tj. Superfund Akcji Blockchain.

  • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
    Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
    Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
    e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
    Polityka prywatności
    Żądanie RODO
    Dla Sygnalistów
    Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.