Bitcoin wyciśnie shorty?

Bitcoin, który jeszcze na początku września tego roku nadal wysyłał sygnały świadczące o wejściu w trend spadkowy, teraz, podobnie jak to miało miejsce pod koniec 2023 roku oraz pod koniec 2022 roku, walczy o powrót i wyznaczenie nowego ATH. Jest na to spora szansa bo gdyby w tak szybkim ruchu udało się pokonać poziom 70 000 USD, to otworzy się droga do wystąpienia efektu short squeeze’u, a ten może wywołać jeszcze gwałtowniejszy wzrost ceny tej kryptowaluty.

Już obecnie wskaźnik analizy technicznej MACAD używany do mierzenia siły trendu i zmian, po raz pierwszy od kwietnia zmienił się na dodatni na wykresie tygodniowym. Oznacza to ponowne przesunięcie impetu w górę, czego efektem prawdopodobnie będzie wyjście górą z kanału cenowego między 50 000 a 70 000 USD.
Zresztą pozytywne perspektywy techniczne są zgodne z konsensusem rynkowym, tj. obecnie rynek przyjmuje, że Fed ma pozytywne nastawienie do obniżek stóp procentowych, że rośnie prawdopodobieństwo wygranej w wyborach w USA rzekomo pro-kryptowalutowego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa oraz, że słabość antykryzysowego jena japońskiego prawdopodobnie będą napędzać cenę Bitcoina do co najmniej 100 000 USD do końca grudnia 2024 r.

Zgodnie z metodologią TradingView, MACD oblicza się, odejmując średni poziom ceny bitcoina w ciągu ostatnich 26 okresów (w tym przypadku tygodni) od średniej z ostatnich 12 tygodni. Linia sygnałowa jest następnie obliczana jako średnia MACD z dziewięciu tygodni, a różnica między MACD a liniami sygnałowymi jest wykreślana w postaci histogramu. Jest to jeden z powszechnie śledzonych wskaźników, a jego ruch w stosunku do ceny kryptowaluty pod koniec września sygnalizował już wyczerpanie trendu spadkowego.
Bitcoin najniższy poziom tj. 53 000 USD osiągnął na początku września. Od tego czasu cena wiodącej kryptowaluty wzrosła już o ok 30% a jej wartość poszybowała w poniedziałkowy poranek, na azjatyckich giełdach aż do 69 500 USD.

Obecny zwyżkowy sygnał MACD następuje po podobnym odczycie z „wykresu przełamania linii” z zeszłego tygodnia i sugeruje, że bykom może w końcu uda się ustanowić przyczółek powyżej poziomu 70 000 dolarów, co nie udało się już kilka razy licząc od początku tego roku.

Podobny jak obecny sygnał rynku byka na MACD, miał miejsce w październiku ubiegłego roku, kiedy Bitcoin przekroczył długo utrzymywany opór na poziomie 30 000 dolarów, ostatecznie osiągając rekordowy poziom ponad 73 000 dolarów co miało miejsce w marcu tego roku.

  • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
    Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
    Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
    e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
    Polityka prywatności
    Żądanie RODO
    Dla Sygnalistów
    Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.