Ceny złota biją kolejne rekordy. Jak wysoko mogą dojść?
We wtorek na giełdzie w Londynie o godz. 11:00 cena kontraktów na złoto wzrosła do 2191,2 dolarów za uncję. Pomimo rekordowego poziomu cen złota analitycy zauważają jednak, że w wartościach realnych, po uwzględnieniu inflacji, cena złota jest znacznie niższa od poprzednich szczytów. Powstaje zatem pytanie jak bardzo może jeszcze wzrosnąć cena złota?
Praktycy rynku obrazują, że ich scenariusz bazowy dla cen złota to 3000 USD, które złoto może osiągnąć w ciągu najbliższych 12–16 miesięcy. Większość z nich podkreśla że złoto doskonale zabezpiecza przed recesją na rynkach rozwiniętych i coraz częściej dostrzega niekorzystne skutki niepewności związanej z listopadowymi wyborami w USA. Jest to o tyle istotne gdyż panuje przekonanie że zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach wywarłoby pozytywny wpływ na złoto i zapewniłoby dalsze wsparcie dla aktywów bezpiecznej przystani przed niestabilnością wokół toczących się wojen na Ukrainie i w Strefie Gazy.
Dodatkowo dalszym zwyżkom pomagają także poziomy stóp procentowych. Choć wysokie stopy procentowe są generalnie powiązane ze spadkiem ceny złota w miarę wzrostu atrakcyjności aktywów o wyższej stopie zwrotu to obecny wzrost cen zarówno ten z końca 2023 r., jak i w ostatnich dniach wynika z oczekiwań rynku na nadchodzące obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Zyski na złocie w ciągu ostatnich sesji były powiązane z rosnącymi oczekiwaniami na czerwcową obniżkę stóp procentowych przez Fed. Według narzędzia FedWatch CME ceny rynkowe wskazują na 55 proc. prawdopodobieństwo obniżki o 25 punktów bazowych w czerwcu.
Z drugiej strony złoto jest często postrzegane jako bezpieczna przystań w czasach napięć gospodarczych. Aktywa takie jak złoto są również postrzegane jako solidna inwestycja, gdy rentowność jest tłumiona przez agresywną politykę pieniężną, taką jak np. obniżki stóp.