Co zrobi Fed?

Jeśli spojrzymy na kolejną decyzję Rezerwy Federalnej, której posiedzenie odbędzie się w najbliższą środę, to w skrócie podstawowym scenariuszem bazowym jest obniżka stóp procentowych. Ale zdecydowanie ważniejszym pytaniem jest to, czy bank centralny będzie gotowy do dalszych obniżek także w 2025 r.
Odpowiedź na tak postawione pytanie będzie nieco łatwiejsza w chwili kiedy poznamy tak zwany „wykres punktowy”. Wykres aktualizowany jest co kwartał i pokazuje on przewidywania każdego urzędnika Fed dotyczące kierunku stopy funduszy federalnych.

We wrześniu, gdy po czterech latach przerwy amerykański bank centralny rozpoczął pierwszą obniżkę stóp procentowych, wykres kropkowy ujawnił konsensus wśród członków tego gremium, co do dwóch kolejnych obniżek w 2024 r. i czterech niewielkich dodatkowych obniżek w 2025 r. Obecnie, z powodu na nie najlepsze odczyty inflacyjne, wcześniejsza prognoza nie jest już taka pewna. Zresztą sugerują to także urzędnicy banku, którzy teraz udzielają już wyłącznie ostrożnych komentarzy. Do tego, po wyborach prezydenckich można spodziewać się również, że polityka nowej administracji Trumpa stworzy jeszcze więcej wyzwań dla decydentów banków centralnych. Stąd pewnie wypowiedź prezes Fed z Cleveland, że ta wcześniejsza prognoza czterech obniżek stóp procentowych w przyszłym roku „musi zostać ponownie przemyślana”.

Nadal wydaje się jednak, że dwa lub trzy cięcia w nadchodzącym 2025 roku powinny się wydarzyć, choć i nie brakuje głosów iż Fed będzie trzymać się swoich szacunków dotyczących czterech cięć w 2025 roku. Biorą się one z oczekiwania, że inflacja spadnie. Tym nie mniej Prezes Fed Jerome Powell pozostawił wystarczająco dużo miejsca na możliwość przyjęcia wolniejszego tempa obniżek, jeśli zajdzie taka potrzeba. A ponieważ gospodarka jest silniejsza niż oczekiwano na początku jesieni, Fed może teraz sobie pozwolić na nieco większą ostrożność.

Potencjał spadku oczekiwań co do ilości cięć wynika z dwóch wydarzeń, które miały miejsce pod koniec 2024 r. Po pierwsze, rynek pracy nie wykazał żadnych nowych oznak słabości. Po drugie, tej jesieni inflacja pozostaje w upartym trendzie bocznym, bez nadziei zejścia w kierunku celu Fed na poziomie 2%. – najnowsze dowody na powyższy trend, pojawiły się w zeszłym tygodniu, kiedy dane o inflacji pokazały, że indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w listopadzie o 2,7% w porównaniu z poprzednim rokiem, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z październikowym rocznym wzrostem cen o 2,6%. W ujęciu bazowym, który nie uwzględnia bardziej zmiennych kosztów żywności i gazu, ceny w listopadzie wzrosły o 3,3% w porównaniu z ubiegłym rokiem, czwarty miesiąc z rzędu.

Tym nie mniej niektórzy analitycy dostrzegają że, od sześciu miesięcy podaż miejsc pracy spada do ok. 100 tys. miejsc pracy miesięcznie. Dlatego nadal można mieć nadzieję że w przyszłym roku będą miały miejsce cztery obniżki stóp procentowych. Dość powszechnie oczekuje się, że Powell powie w środę, iż Fed czyni postępy w realizacji swojego celu inflacyjnego, a to dobrze wróży na przyszłe decyzje dotyczące obniżek stóp.

  • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
    Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
    Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
    e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
    Polityka prywatności
    Żądanie RODO
    Dla Sygnalistów
    Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.