Czy chińskie akcje w Hongkongu wchodzą w obszar technicznej hossy?

Z uwagi na poprawiające się nastroje po optymistycznych danych gospodarczych i rozwoju sytuacji korporacyjnej chińskie akcje notowane w Hongkongu od początku kwietnia weszły w fazę solidnych wzrostów. W środę Indeks Hang Seng China zyskał kolejne 2,,1%, i tym samym wszedł w tak zwaną hossę techniczną po raz pierwszy od czasu, gdy Chiny zniosły kontrole Covid pod koniec 2022 roku.

Środowemu wzrostowi przewodziły akcje spółek technologicznych którym „tlen podłączył” skok sprzedaży pojazdów elektrycznych, wykupy akcji własnych w sektorze i zatwierdzenie gier online w Chinach. Wskaźnik Hang Seng stał się kolejnym pożądanym chińskim indeksem w portfelach inwestorów, ponieważ na ten rynek w obliczu determinacji Pekinu do stabilizacji rynków wracają zagraniczne fundusze.

Chińskie akcje wracają do łask inwestorów po wcześniejszym pogromie jaki przeszedł przez ten rynek kilka kwartałów wcześniej. Wydaje się że katalizatorem wzrostów na chińskiej giełdzie jest Pekin który podjął szereg kroków, w tym zakupy przez fundusze państwowe i ograniczenie funduszy ilościowych, a także nowe posunięcia mające na celu złagodzenie kryzysu mieszkaniowego w kraju. Niektórzy globalni inwestorzy zaczynają wierzyć w narrację, że wsparcie polityczne Pekinu wystarczy, aby ożywić wzrost, a popularna strategia akcji „kupuj Indie, sprzedawaj Chiny” prawdopodobnie osiągnęła punkt zwrotny.

Widać jak na dłoni że powracający na chiński rynek inwestorzy stali się teraz bardziej optymistyczni co do gospodarki nr 2 na świecie po serii pozytywnych danych gospodarczych. Chińscy turyści wydali o 13% więcej podczas świąt w Qingming niż w okresie przed pandemią w 2019 r., dodając do tego niedawny wzrost gospodarczy, w tym wskaźnik aktywności produkcyjnej, który odnotował najwyższy odczyt od roku.

Niektóre chińskie spółki należące do tzw. wagi ciężkiej zaskoczyły wzrostem zysków, na przykład roczne zyski PetroChina Co. osiągnęły w raportowanym okresie rekordowy poziom. Wzrostowi sprzyjały także przepływy z rodzimych chińskich funduszy. W marcu inwestorzy z Chin kontynentalnych kupowali akcje na rynku w Hongkongu dziewiąty miesiąc z rzędu.

Optymistyczne nastroje, co do nadchodzących wyników za pierwszy kwartał, szczególnie w przypadku chińskich firm technologicznych pomagają w zwiększeniu akcji, powiedziała Sonija Li, analityk w MIB Securities Hong Kong Ltd.

Giełdy na kontynencie spadły jednak w związku z prawdopodobną realizacją zysków po niedawnym wzroście. Indeks CSI 300 zamknął się o 0,8%. Agencja Fitch Ratings zmieniła w środę perspektywę Chin ze stabilnej na negatywną, podkreślając utrzymujące się obawy dotyczące zadłużenia rządu w ramach wysiłków na rzecz ożywienia gospodarki.

Nawet przy ostatnim postępie wskaźnik HSCEI nadal spada o ponad 22% w porównaniu z wartością szczytową odnotowaną podczas zeszłorocznego rajdu na ponowne otwarcie. Bardziej trwałe odbicie zależałoby od zbiegu czynników, począwszy od sukcesu Pekinu w rozwiązaniu problemów związanych z nieruchomościami po skalę dalszego łagodzenia polityki fiskalnej lub monetarnej oraz zmniejszenie napięć z USA.

  • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
    Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
    Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
    e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
    Polityka prywatności
    Żądanie RODO
    Dla Sygnalistów
    Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.