Jest dobrze ale może być…..jeszcze gorzej.

Od kilku tygodni w ślad za poprawą sentymentu do ryzyka, amerykańskie akcje są bliskie rekordowych poziomów. Jednak w sytuacji, gdy ścieżka polityki Fed jest nadal niepewna, napięcia geopolityczne wciąż rosną, a do wyborów w USA pozostały zaledwie trzy tygodnie, inwestorzy powinni obecnie brać pod uwagę zmianę strategie zarządzania potencjalną zmiennością.

Nie oznacza to, że globalny sentyment do ryzyka osiągnął właśnie szczyty swoich możliwości. Zwłaszcza jak popatrzymy na indeks S&P 500, który osiągnął nowe maksima w trzech z ostatnich pięciu sesji giełdowych. Także indeks zmienności VIX, popularna miara strachu na rynkach, oscyluje wokół swojej długoterminowej średniej wynoszącej 20 punktów. Ropa Brent również spadła w okolice 70 USD za baryłkę, po tym jak na początku miesiąca wzrosła do ponad 80 USD. Dodatkowo pomimo nowego ATH wydaje się, że globalny popyt na złoto widziane jako bezpieczna przystań również nieznacznie słabnie. Krótko mówiąc wydaje się, że aktywa ryzykowne mają jeszcze przestrzeń do uaktywnienia się w ogólnie korzystnym otoczeniu makroekonomicznym. Jednak to, co powinno obecnie zaprzątać głowy inwestorów to wzrost zmienności, która może ponownie rosnąć. A głównym powodem jest pojawienie się szeregu niepewności gospodarczej i rynkowej, które ponownie znajdą się w centrum uwagi.

Po pierwsze, niepewność co do ścieżki polityki Rezerwy Federalnej może potencjalnie wprowadzić wzrost wahań na rynku. Gubernator Fed Christopher Waller zasygnalizował w poniedziałek, że tempo dalszych obniżek stóp procentowych powinno przebiegać z „większą ostrożnością”. Jednocześnie zauważył, że ostatnie dane o rynku pracy, inflacji i wzroście sugerują, że gospodarka może nie zwalniać tak bardzo, jak by sobie tego życzył. Dodatkowo Prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari powiedział, że „dalsze skromne obniżki”, a zatem mniejsze niż o 50 punktów bazowych, referencyjnej stopy procentowej amerykańskiego banku centralnego będą odpowiednie w nadchodzących kwartałach. A zatem nastąpił rozjazd oczekiwań inwestorów, którzy nadal spodziewają się mocniejszych ruchów Fedu. Efektem tego mogą być większe wahnięcia na rynku, zarówno w jedną jak i w drugą stronę.

Napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie prawdopodobnie nie osłabną w najbliższej przyszłości. Podczas gdy Izrael może zdecydować się nie atakować instalacji naftowych lub nuklearnych w Iranie, napięcia w regionie pozostają podwyższone. Biuro Benjamina Netanjahu poinformowało, że kraj będzie decydował o swoich działaniach zgodnie z własnym interesem narodowym. Zresztą zgodnie z tym kursem już w poniedziałek jeszcze bardziej rozszerzył walki z bojownikami Hezbollahu w Libanie. Choć nadal głównym scenariuszem rynkowym jest, że wojny totalnej między Izraelem a Iranem można uniknąć, to ryzyko dalszego pogorszenia sytuacji wzrosło, a to zwykle kojarzy się ze wzrostem zmienności.

Po trzecie wreszcie przed nami wybory prezydenckie w USA, które są niezwykle zacięte. Na zaledwie trzy tygodnie przed dniem wyborów, retoryka kampanii prawdopodobnie jeszcze się zaostrzy w związku z utwardzeniem się programów dwóch kandydatów. Zarówno sondaże ABC News, jak i CBS News przeprowadzone wśród prawdopodobnych wyborców wykazały niewielką dwu- lub trzypunktową przewagę wiceprezydent Kamali Harris, podczas gdy sondaż NBC News przeprowadzony wśród zarejestrowanych wyborców w całym kraju wskazuje na remis. Całkiem prawdopodobne że niepewność i zmienność będą rosły aż do czasu ustabilizowania decyzji następnej administracji amerykańskiej.

Podsumowując pomimo, że nadal głównym scenariuszem jest wzrost rynków akcji w przyszłości, to obecnie należy wziąć pod uwagę opracowanie modelu zarządzania potencjalną zmiennością, w tym strategii zwiększenia ekspozycji na złoto.

  • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
    Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
    Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
    e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
    Polityka prywatności
    Żądanie RODO
    Dla Sygnalistów
    Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.