Kiedy pierwsze decyzje Rezerwy Federalnej dotyczące przyszłych stóp procentowych?

Najważniejszym pytaniem, które zadają obecnie zarówno inwestorzy, jak i konsumenci, jest to, kiedy FED będzie mogł dokonać pierwszej obniżki stóp procentowych po dwóch latach szybkich podwyżek, które spowodowały gwałtowny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych oraz kart kredytowych. Jednak po wtorkowym raporcie o inflacji, analitycy są zgodni że należy spodziewać się raczej dłuższego okresu przejściowego.

Jeszcze przed wtorkowymi danymi o inflacji Rezerwa Federalna sygnalizowała, że ​​przyjmie ostrożne podejście. Prezes Fed, Jerome Powell, powiedział na początku tego miesiąca, że bank centralny chce mieć większą pewność, że inflacja spada, zanim podejmie ten bardzo ważny krok, jakim jest rozpoczęcie obniżania stóp procentowych.

Rezerwa Federalna rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w marcu 2022 r., aby walczyć z galopującą inflacją, opierając się na skutecznym narzędziu ograniczania wydatków konsumenckich i tłumienia wzrostu cen. Od tego czasu 11 podwyżek stóp procentowych banku centralnego pomogło obniżyć roczną stopę inflacji do 3,1% w styczniu 2024 r. Dla przypomnienia, w czerwcu 2022 r inflacja wynosiła 9,1%. Tym nie mniej styczniowy odczyt inflacji był wyższy, niż przewidywali analitycy – i przede wszystkim pozostaje powyżej celu Fed, jakim jest sprowadzenie inflacji do poziomu 2%.

Nie ulega wątpliwości że obecnie Fed jest bardzo ostrożny, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących obniżek stóp. Powodem tego jest to, że nie Rezerwa Federalna nie chce rozpocząć przedwczesnych cięć, co mogłoby wpłynąć na wzrost inflacji. Dodatkowo styczniowe dane o inflacji potęgują trudności Fed(u) w ustaleniu terminu pierwszej obniżki stóp procentowych. Z tego powodu, inwestorzy przekonani, że głębokie cięcia są tuż za horyzontem, mogą narazić się na duże rozczarowani

Kiedy nastąpi pierwsze cięcie?

Po wtorkowych danych, analitycy skorygowali zatem swoje prognozy, a wielu z nich przewiduje obecnie, że pierwsza obniżka stóp procentowych nastąpi nieco później niż wcześniej zakładali. Innymi słowy, obecny konsensus rynkowy przewiduje że nie będzie takiej decyzji na którymkolwiek z dwóch kolejnych spotkań tj. w marcu i maju.

Wcześniejsze projekcje przewidywały że pierwsza obniżka stóp procentowych w 2024 r. będzie miała miejsce na posiedzeniu Rezerwy Federalnej zaplanowanym na 20 marca. Jednak od środy tylko 1 na 10 osób nadal prognozuje marcową obniżkę stóp procentowych.

Początkowa reakcja rynku sprawiła, że ​​oczekiwania na marcową obniżkę stóp procentowych spadły do ​​poziomu poniżej 10%, co stanowi znaczną zmianę w stosunku do prognoz z początku 2024 r – wówczas marcowej obniżki stóp procentowych spodziewało się aż 80% analityków.

Podobnie zresztą równie mała liczba analityków przewiduje obecnie, że Fed obniży stopy procentowe na kolejnym posiedzeniu tj zaplanowanym na 1 maja 2024 r.. Obecnie już tylko jedna trzecia z nich nadal spodziewa się obniżki stóp procentowych w maju, w porównaniu z 90% na początku tego roku.

Zamiast tego, według ankietowanych przez FactSet analityków, na pierwsze obniżki stóp procentowych, rynek najprawdopodobniej będzie musiał poczekać aż czerwcowego posiedzenia Fed zaplanowanego na 12 czerwca 2024 r..

Naszym zdaniem oczekiwania na obniżki stóp są i były zbyt agresywne. W naszym scenariuszu bazowym obniżki stóp procentowych przewidujemy dopiero w okolicach połowy roku.

Co to oznacza dla Twoich inwestycji?

Ponieważ analitycy przesunęli swoje prognozy obniżek stóp procentowych na połowę 2024 r., momentalnie nastąpił odpływ pieniędzy z rynku akcji. Dla przykładu indeks Dow Jones Industrial Average spadł we wtorek o 525 punktów, czyli 1,4%. Wcześniej Inwestorzy kupowali akcje w oczekiwaniu, że Fed wkrótce obniży stopy procentowe, co może obniżyć koszty dla przedsiębiorstw i skłonić konsumentów do większych wydatków, potencjalnie zwiększając zyski przedsiębiorstw. Jednakże naszym zdaniem dopóki inflacja utrzymuje się poniżej 4%, inwestorzy nie powinni się nadto martwić potencjalną wyprzedażą na rynku akcji. Recesja lub jej brak oznacza bowiem znacznie więcej dla ewentualnego zwrotu kierunku dla akcji. Zatem dopóki nie będzie wyraźnych oznak nadchodzącej recesji, uważamy, że nastroje na rynku akcji pozostaną pozytywne. Należy jednak pamiętać że poziomy wycen akcji są dość wysokie, a zatem stwarzają potencjalne ryzyko, gdyby spółki nagle nie były w stanie spełnić tych oczekiwań.

  • Profitum Wealth Management Sp. z o.o.
    Al. Zwycięstwa 239, lok. 11; 81-521 Gdynia
    Tel. +48 58 760 00 10, Fax. +48 58 760 00 10
    e-mail: sekretariat@profitum.com.pl
    Polityka prywatności
    Żądanie RODO
    Dla Sygnalistów
    Copyright © Profitum Wealth Management Sp. z o.o.