Spółki wzrostowe coraz bardziej uzależnione od poziomu stóp procentowych.
W najnowszej notatce do klientów, analitycy Nomury zwrócili uwagę na potencjalne ryzyko załamania w sektorze amerykańskich akcji technologicznych.
Analitycy Nomury zauważają, że niedawny gwałtowny spadek akcji spółek technologicznych był w dużej mierze spowodowany jastrzębim zwrotem Fed podczas czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Dodali jednocześnie, że obecnie nie jest to już czynnik najważniejszy. Obecnie większą uwagę będzie się zwracać na kwartalne wyniki samych spółek.
Zatem patrząc w przyszłość, rośnie przekonanie, że nadchodzące raporty o zyskach kluczowych amerykańskich spółek technologicznych mogą odegrać kluczową rolę w określaniu nastrojów rynkowych. Mówiąc bardziej konkretnie, gdy przyszłe raporty o zyskach spółek technologicznych zostaną uwzględnione w cenach, rynki zapewne ponownie zwrócą się w stronę ryzyka. To z kolei może zmienić perspektywy obniżek stóp, zarówno co do ich liczby jak i głębokości dostosowania polityki monetarnej. Dlatego oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych przez Fed mogą zostać ponownie zweryfikowane. Jeśli w odpowiedzi na raporty o zyskach kluczowych amerykańskich spółek technologicznych inwestorzy znowu zaczną dynamicznie zwiększać alokację w te spółki, Fed zapewne nie będzie już tak „gołębi”
Tym nie mniej, aby retoryka Fed została znowu przestawiona na jastrzębie tory, raporty o zyskach kluczowych spółek technologicznych musiałyby mocno zaskoczyć rynek. Jeśli będą odzwierciedlały tylko solidne oczekiwania rynku, nie sprowokuje to raczej obaw o głębokość cięcia stóp procentowych.
Z drugiej strony, z uwagi na nadmierną płynność rynku, akcje spółek technologicznych w ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosły i stały się często przewartościowane. Wynikiem tego w ostatnich tygodniach widzimy zauważalną rotację do niedowartościowanych sektorów rynku. Dodatkowo wzmocnił ją komunikat Fed z początku wakacji o obniżeniu prognozy liczby obniżek stóp procentowych w 2024 r., co zwiększyło presję na akcje innych sektorów gospodarki.
Według Nomury zostało to zintensyfikowane przez wygaszanie globalnych transakcji carry trade po wyraźnie jastrzębim stanowisku Banku Japonii w lipcu, a to popchnęło niektóre rynki do poziomów, które uwzględniały potencjalne spowolnienie gospodarcze.
W raporcie japońskiego asset managera odniesiono się również do potencjalnych obniżek stóp procentowych przez Fed, zauważając, że chociaż prezes Fed Jerome Powell zasygnalizował chęć obniżenia stóp już we wrześniu, czas i zakres pozostają nadal niewiadomą. Choć rynek wycenił już znaczne prawdopodobieństwo obniżki stóp tj. o 50 punktów bazowych, to Nomura zwraca uwagę, że może to być bardziej zabezpieczenie przed pogorszeniem koniunktury gospodarczej niż zdecydowane oczekiwanie na bliskie cięcia. Innymi słowy, jeśli czas minie bez materializacji tego ryzyka, oczekiwania te stopniowo znikną z rynku.